Fiona Shaw
Otwarcie Festiwalu  (Wielka Brytania/Irlandia)
aktorka uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego
i zdobywczyni Nagrody Laurence'a Oliviera
wtorek, 27 maja 2014 o 20.00

Światowej sławy aktorka Fiona Shaw zainauguruje drugą edycję United Solo Europe przemową o teatrze solowym, jego specyfice i rosnącej popularności. Aktorka zyskała uznanie międzynarodowej publiczności rolą Petunii Dursley w serii filmów o Harrym Potterze, a także jako Marnie Stonebrook z serialu „Czysta krew”. Wielokrotnie występowała na deskach prestiżowych scen, takich jak brytyjski National Theatre czy Royal Shakespeare Company. Zasłynęła również rolami w monodramach: „The Waste Land” na podstawie poezji T. S. Eliota, wystawionym w Liberty Theatre w Nowym Jorku, za który otrzymała Drama Desk Award; a ostatnio – także na Broadwayu – w spektaklu „The Testament of Mary”. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie teatru solowego Fiona Shaw otrzymała nagrodę specjalną United Solo, którą odebrała w ubiegłym roku na ceremonii festiwalu w nowojorskim Teatrze Row.

LynnMarie Rink
Wrap Your Heart Around It  (Stany Zjednoczone)
w wykonaniu aktorki i wokalistki pięciokrotnie nominowanej do Grammy
wtorek, 27 maja 2014 o 20.00

Prawdziwa historia LynnMarie Rink, przepełniona humorem i inspirującą muzyką. Aktorka i piosenkarka opowiada o dorastaniu jako dziecko alkoholika, a także o swoich rozterkach, jakim niespodziewanie musiała stawić czoła po urodzeniu niepełnosprawnego dziecka. Jak sama mówi: „Mam nadzieję, że moja opowieść pomoże ludziom, którzy nieoczekiwanie znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Opowiadam swoją historię z nadzieją i optymizmem”. Producentem przedstawienia jest Paul Miller, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy, przyznawanej przez amerykańską Akademię Telewizyjną.

Roger Westberg
Hamlet, A Stand Up  (Szwecja)
dwadzieścia postaci szekspirowskiej sztuki w wykonaniu jednego aktora
środa, 28 maja 2014 o 20.00

Wyjątkowa inscenizacja „Hamleta” w brawurowym wykonaniu jednego aktora, który odgrywa role dwudziestu postaci dramatu Szekspira. Przy użyciu mistrzowskich środków aktorskich, pantomimy, stand-upu, śpiewu i tańca, szwedzki mim Roger Westberg wciela się w Klaudiusza mordującego własnego brata, neurotyczną Ofelię, a pod koniec sztuki odgrywa zapierający dech w piersiach pojedynek Laertesa z Hamletem. Całość spektaklu to nowatorska prezentacja klasyki szekspirowskiej z humorem i oryginalnymi efektami dźwiękowymi.

Monika Mariotti
Moja Nina  (Polska/Włochy)
spektakl o Ninie Simone z piosenkami w tłumaczeniu Katarzyny Groniec
czwartek, 29 maja 2014 o 20.00

Wyraz uznania dla legendarnej amerykańskiej wokalistki Niny Simone w wykonaniu polskiej aktorki włoskiego pochodzenia, Moniki Mariotti. Prawdziwe historie z życia piosenkarki połączone ze standardami muzycznymi wykonywanymi na żywo do polskich tekstów w tłumaczeniu Katarzyny Groniec. Spektakl o dyskryminacji rasowej, politycznym zaangażowaniu Simone, a także zdradzie i nieuczciwości najbliższych. Mariotti wplata tu także wątki autobiograficzne: opowiada o własnych rozterkach i poszukiwaniu kulturowej tożsamości.

Grace Kiley
Longing for Grace  (Stany Zjednoczone)
współtworzone przez wielokrotnie nagradzanego brodwayowego reżysera
piątek, 30 maja 2014 o 20.00

Opowieść o życiu i wyborach Grace Kelly, amerykańskiej oscarowej aktorki, która w wieku 26 lat porzuciła karierę w Hollywood, aby zostać księżną Monako. Spektakl pokazuje ją w metafizycznej chwili pomiędzy życiem a śmiercią. Opowiadając swoją historię, Kelly stara się przestrzec przed konsekwencjami niewłaściwych wyborów. Mówi o cenie, jaką trzeba zapłacić za porzucenie własnych marzeń. Jest to spektakl o szczerych pragnieniach i bezwzględnych regułach świata polityki. Sztukę wyreżyserował wybitny amerykański reżyser Austin Pendleton.

Robert Jägerhorn
Waiting for Hitchcock  (Finlandia)
inscenizacja klasyki filmowej w wykonaniu światowej sławy iluzjonisty
sobota, 31 maja 2014 o 20.00

Fascynująca wiadomość: uznawany za zaginiony niemy film Alfreda Hitchcocka „Numer 8” właśnie się odnalazł! Odkrycia filmu dokonał iluzjonista Robert Jägerhorn. Jednak zamiast projekcji na ekranie, Jägerhorn zaprezentuje akcję filmu na scenie. Fabuła filmowa zostanie opowiedziana na żywo, w solowym wykonaniu i przy użyciu magicznych sztuczek. Przedstawienie dla widza w każdym wieku, dla miłośników kina i teatru, dla wszystkich tych, którzy cenią sobie rozrywkę pełną zachwycającej magii, humoru i niezapomnianych przeżyć!