Warsztaty z Artystami United Solo
doświadczenie teatralne na światowym poziomie
Oprócz selekcji przedstawień, United Solo Europe oferuje warsztaty teatralne skierowane do osób zainteresowanych poznaniem sztuki monodramu. Pod okiem mistrzów tej formy, uczestnicy zajęć mają okazję doskonalić świadomość sceniczną, pewność siebie, kreatywność artystyczną oraz inne umiejętności przydatne w interakcjach prywatnych i zawodowych, wliczając wystąpienia publiczne i prezentacje teatralne. Zajęcia dostępne są dla osób w każdym wieku. Liczba miejsc ograniczona. Lokalizacja: Teatr Syrena, Warszawa.
 
Solo bez granic – Fiona Shaw, Wielka Brytania/Irlandia
Fiona Shaw, gość specjalny festiwalu United Solo Europe, podzieli się swoim doświadczeniem w prezentowaniu monodramów w kontekście międzynarodowych przedstawień teatralnych. Ideą warsztatów jest eksploatacja dialogu z widzem i wobec widza. Warsztaty polecane są osobom zainteresowanym aktorstwem zaawansowanym, jak i ekspozycją solową na scenach krajowych i zagranicznych.
 
Klasyczny monodram – Roger Westberg, Szwecja
Ponad dwadzieścia lat praktyki w wystawianiu solowej wersji Hamleta na scenach kilkunastu krajów – to doświadczenie, którym dzieli się ze studentami Rogert Westberg, szwedzki aktor i dyrektor teatru Boulevard w Sztokholmie. Jego warsztaty będą dotyczyły analizy tekstów klasycznych i ich interpretacji we współczesnym świecie teatru. Aktor podzieli się również praktycznymi wskazówkami dotyczącymi pracy nad spektaklem solowym i eksploatacją tej formy na międzynarodowych scenach teatralnych i festiwalowych.
 
Musical i teatr muzyczny – LynnMarie Rink, USA
Pięciokrotnie nominowana do Grammy aktorka i wokalistka LynnMarie Rink prowadzi zajęcia dla studentów zainteresowanych musicalem, interpretacją piosenki aktorskiej i spektaklami muzycznymi. Podczas zajęć LynnMarie dzieli się swoim doświadczeniami związanym z występami na estradzie, wykonywaniem piosenek na żywo, a także do podkładu z playbacku, jak również do własnego akompaniamentu. Ćwiczenia będą dotyczyły interpretacji aktorskiej i aranżacji muzycznej w przedstawieniach teatralnych.
 
Magia teatralna i widowiskowa – Robert Jägerhorn, Finlandia
Ćwiczenia związane z koordynacją ruchową, plastyką gestu i koncentracją na scenie kierowane są do studentów zainteresowanych formą i precyzją środków aktorskich. Iluzjonista i aktor, Robert Jägerhorn oferuje unikatową kombinację sztuczek magicznych i gagów komediowych. Studenci poznają tajemnice iluzji i jej zastosowanie w budowaniu roli, narracji, humoru, a także napięcia scenicznego.
 
Struktura postaci scenicznej – Grace Kiley, USA
W trakcie warsztatów uczestnicy biorą udział w ćwiczeniach improwizacyjnych przydatnych w pracy nad rolą. Postać sceniczna to jedynie fragment większej całości. Poprzez serię ćwiczeń studenci poznają rozległą strukturę życia bohatera i wybierają kluczowe fragmenty z życiorysu postaci. Jak budować rolę w oparciu o rzeczywistość i jak wybierać znaczące cechy charakterologiczne – to tematyka warsztatów prowadzonych przez Grace Kiley, aktorkę i wykładowcę nowojorskiej szkoły teatralnej Stella Adler Studio.
Artysta Język Data Godzina
Roger Westberg angielski 27 maja 2014 12.00
Fiona Shaw angielski 28 maja 2014 12.00
LynnMarie Rink angielski 28 maja 2014 12.00
Robert Jägerhorn angielski 30 maja 2014 12.00
Grace Kiley angielski 31 maja 2014 12.00