Warsztaty z Artystami United Solo
doświadczenie teatralne na światowym poziomie
Oprócz selekcji przedstawień, United Solo Europe oferuje warsztaty teatralne skierowane do osób zainteresowanych poznaniem sztuki monodramu. Pod okiem mistrzów tej formy, uczestnicy zajęć mają okazję doskonalić świadomość sceniczną, pewność siebie, kreatywność artystyczną oraz inne umiejętności przydatne w interakcjach prywatnych i zawodowych, wliczając wystąpienia publiczne i prezentacje teatralne. Zajęcia dostępne są dla osób w każdym wieku. Liczba miejsc ograniczona. Lokalizacja: Teatr Syrena, Warszawa.
Artysta Język Data Godzina
Claire Porter angielski 27 czerwca 2016 11.00
Sarah Elizabeth Greer angielski 28 czerwca 2016 11.00
Clyde Engle angielski 29 czerwca 2016 11.00
Suzanna Geraghty angielski 1 lipca 2016 11.00
Alfredo Tauste i Rafael Abolafia angielski 2 lipca 2016 11.00

 

Claire Porter:
Tekst i Ruch Sceniczny
27 czerwca
Tematem warsztatów będzie to, w jaki sposób tekst dramatyczny determinuje ruch aktora na scenie. W codziennym życiu ciągle poruszamy się i mówimy jednocześnie, jednak rzadko zastanawiamy się, w jaki sposób jedno wpływa na drugie. Punktem wyjścia dla ćwiczeń będzie jeden pomysł na akcję na scenie, na podstawie którego zadania aktorskie będą rozbudowywane o kolejne elementy, rozważając potencjalne rozwiązania aktorskie, na poziomie tekstu i ruchu. W ten sposób od pojedynczych elementów dojdziemy do spójnej scenicznej całości. Warsztaty dla wszystkich, bez względu na wiek i doświadczenie sceniczne.

 

Sarah Elizabeth Greer:
Własne przeżycia jako źródło inspiracji na scenie
28 czerwca
Osobiste przeżycia mogą być doskonałą inspiracją do pobudzenia własnej kreatywności. Uczestnicy rozpoczną od analizy kilku tekstów scenicznych i zastanowią się nad tym, jak autorzy wykorzystali własne, często traumatyczne doświadczenia, by wokół nich zbudować całe przedstawienie. Podczas warsztatów uczestnicy poznają techniki pomagające przełamać stres związany z opowiadaniem własnych historii przed publicznością – podążając w kierunku teatralnego katharsis.

 

Clyde Engle:
Jak dojść na szczyt musicalowej kariery i się nie zmęczyć
29 czerwca
Motywem przewodnim zajęć będą najbardziej znane spektakle musicalowe i historie, jakie w nich są opowiadane, na przykładach od największych hitów Sondheima, po współczesne superprodukcje. Zajęcia będą podzielone na trzy części: wprowadzenie o tej formie teatralnej, ćwiczenia praktyczne i wskazówki dotyczące przesłuchań. Uczestnicy mogą przynieść nuty do ulubionych musicalowych przebojów, które posłużą do części praktycznej. Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się o przygotowaniach do castingów aktorskich w musicalach prezentowanych na Broadwayu i londyńskim West Endzie – gdzie się zgłaszać, czego się spodziewać i jak przygotować, by odnieść sukces. Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane.

 

Suzanna Geraghty:
Praca nad spektaklem komediowym
1 lipca
Komedia ma swoje własne tempo, bazujące na pierwotnym, czystym i naturalnym odruchu, jakim jest śmiech. To podstawa całego komediowego świata. Co sprawia, że postać jest zabawna? Dlaczego konkretna sytuacja jest śmieszna? Poszukamy odpowiedzi na te pytania, m. in. przy użyciu improwizacji i pantomimy. Uczestnicy dostaną narzędzia, które w połączeniu z ich osobowością, pomysłami i inwencją posłużą do stworzenia krótkich komediowych scenek.

 

Alfredo Tauste i Rafael Abolafia:
Ruch, przestrzeń i rekwizyty
2 lipca
W jaki sposób zamienić neutralną przestrzeń w miejsce personalnych przeżyć postaci? Uczestnicy zbadają, jak dostosować choreografię i ruch sceniczny do różnych typów przestrzeni, by osiągnąć efekt intymnego i osobistego kontaktu z widownią. Przedmiotem analizy będzie to, jakie rekwizyty należy dobrać, by osiągnąć zamierzony efekt, jak również to, jakie emocje są przywoływane przez różne przedmioty. Na koniec, spróbujemy krótkiej kreacji scenicznej, biorąc pod uwagę role pełnione przez trzy elementy: przestrzeń, ruch i rekwizyty. UWAGA: uczestnicy proszeni są o przyniesienie ze sobą trzech przedmiotów, które posłużą za rekwizyty do ćwiczeń. Nie powinny być to rzeczy osobiste ani wartościowe, które mogłyby ulec zniszczeniu.